Silver Beaver Recipients

Silver Beaver AwardThe Silver Beaver is the highest honor that any Boy Scout Council can bestow on an adult volunteer. Instituted in 1931, it is awarded “for noteworthy service of exceptional character to youth by registered Cub Scouters, Scouters, Varsity Scouters, and Venturing Leaders within the territory under the jurisdiction of a local council.” Candidates are nominated by other Scouters, selected by a committee of previous recipients, and approved by the National Council, Boy Scouts of America. The Awards are presented each January at the Council’s Annual Awards Dinner.

Nominations for future recipients on a standard form are due at the Council Office on or about December 1 each year. The form should be completed with examples of leadership and service to youth that meets the criteria for selection. The nominee should not be told of his/her nomination as the Council can only select a limited number (currently 4) annually based on the number of registered units within the Council. After the Selection Committee has met and the National Office has approved the nomination, the Council will make an announcement of selected individuals.

Silver Beaver Recipients of Los Padres Council (1995 – present)

1995Ed AllanTerry H. DownardHans Duus
Andrea E. MeskoMiguel Velasquez
1996Ted FoxLina Fryckman *Kenneth Gouff
John MurrayJack ShivelyRodger Sorro
1997Karen CirincioneRoy W. JenningsMartin Johnson
Steve JordanSue Snowdy
1998Craig BeebeLars Jungheim *Robert McNall
Virginia Stillman *Harold Wells
1999George Hains, Jr. *Gary R. RicksJanice Somers
2000Susan DeLeonRobin HaeuserBob Herd
Laurie TamuraTom Turner
2001Milton BatsonDennis IdenGary Johnson
Greg Somers
2002Alan CourtneyHarvey LynnJohn Silva
2003Lynn H. JohnsonLester SloaneTerry Pew
Rick Graff
2004Wayne M. RascatiRichard E. ToczekStephen Record
Randolph A. NewtonJay E. McCordJac A. Crawford
Brad Ross
2005Rosemary Zea BauerPaul LadwigJ Johnson
Kathryn McClureRobin Dee ThompsonJoseph M. Bauer
Howard McMastersRobert A. Burtness
2006Larry BoiceVance MatzkeKenneth Thompson
Mark SandsHelen WellsDwight Morey
Ralph Moore
2007Bob FloydEve GirouxMark Johnston
Scott MatthewCarl PabstMary Padilla
Kenneth SmithKent Vining
2008Dennis Collins *Reese DaviesJames Gaskell
David KudijaCharles (Chuck) Sorensen
2009Larry BashamDavid BrownJay DeCou
George MichaelsLee Wise
2010David AtheyDeborah DalZuffoMax Haws
Bruce Porter
2011Cynthia BeaudetteAlan MunchRobert J. Murray
Steven D. von Dohlen
2012Edward DeBruinJohn DeLeonJames Gutierrez
Ashley Wayne White
2013James BartlettHarry HoldenWm. “Trey” Pinner
John Zuchelli
2014George BrownLani CollinsBrian Hascall
Nick Yost
2015Ann LadwigDonald LuceTom Parsons
2016Randal MoosRobert Putney
2017Trent BenedettiJames BrownDavid Hix
William Holden
2018

      * = deceasedPlease let the Council Office know when any prior recipient has passed away.

Silver Beaver Recipients of Mission Council (1931 – 1994)

1931Taylor McDougal *
1935Henry P. Lincoln *J. Defray Silva *
1936Harold A. Foster *L. D. Waller *
1937J. J. Eisenberg *M. Stewart Fullerton *
1939Otto Kramer *George W. Smith
1941Laurence Heiges *R. F. MacFarland *
1943Ross McCabe *F. A. McKenzie *
1945J. A. Jacques *O. B. Westmont *
1946Ed Savary *
1947A. D. Everett *Morris Gaver *
1949Ralph McNall *David H. Schauer *
1950Robert R. Lee *Clarence Phelps *
1951Roscoe Masonheimer *Harley Towsley *
1952Alfred E. SkinnerHerman Swartz *
1953Basil Gilmour *Harvey Holt *
1954Gene M. Harris *Harry Lamb *
1955George Gunterman *William S. Porter *
1956John Adams *Burton S. Minish *
1957B. A. Burkard *Ralph Nair
1958Richard ArbageyHorace Coshow *
1959Neilo Dal PortoErnest C. Ruiz
1960Earl CalvertEugene Dueber
1961Charles Benedetto *Robert Petersen
1962Salvatre D’Andrea *H. I. Dick Williams
1963Elmer L. Jones, Sr. *Lester Tognazzini
1964Fred FarlowMarius D. Westcott
1965Edgar Hall, Jr. *John L. Locke *Donald Stillman *
1966Oliver L. AlcornJoseph C. Harris *Niels F. “Slim” Larsen *
1967Wesley B. Harrison *Carden SilvaCharles Stearns *
1968Leroy J. BeggCharles HurlbutRobert Pierce
1969Donald C. Becker, Jr.Walter LivingstonGlenn Trussell
1970David BickmoreDwight CopleyRoscoe Low
1971Bonnie Baldwin * +Shirley Korwalkik * +
1972Clair O. Harding *William PrausJames Spencer *
1973Kenneth Baldwin *Ralph H. Good, Jr. *Donald Jacques *
Ellie Overbo +
1974D. Darlene Brocksmith +James R. ChappelJames Davis *
Mardel Pratt +Larry Viegas
1975Walter BarrowsJames DeweyArthur Grossman *
Seward HeckamanEleanor Jolly *Kenny Pratt
1976Stanley U. Bartlett *David ColemanDonald Fuller
Jess Jolly
1977Clayton K. Call *Larry MillerRobert D. Sloan
William Weber
1978E. R. Jim BlakleyRobert HeidukHenry L. Matter
Robert Skeen *
1979A. Spaulding BirssDavid E. Cherry *Robert A. McFarland
George H. Wehnau *
1980Henry S. AntoliniNoreen Englebert *Henry Korczak *
Shirley Shaw *
1981Pastoria Anadon *Michael Simmons, Sr.Ron Smith
John E. Snyder
1982Karl N. HawsKent C.HumpherysFrank J. Johnston, Jr.
William Knoieczny
1983Fred GriffithWilliam LongIhsan Saib
Edward Seidel
1984Paul AnadonJohn ShellabargerRon Simms
Lynn Spear *
1985Mal DohrmanPaul FerenzH. William Lunt
Norm Rigby
1986Edmund A. BarbeauSheila BraithwaiteElmer L. Jones, Jr.
Jack Watkins
1987Donald L. AndersonRichard Collett *Rock Kirkham *
Linda Marlett *
1988Allan Braithwaite *William N. Gully *James D. Moon
John W. Wideman *
1989Hershel BrewerMike Espino *William McAndrew
Sam Soga
1990George A. HoweVicki SorensenWilliam Whitehouse
Claude Worsham
1991Jerry BowmanOrtwin Holdt *C. Richard James, Jr.
Sue Schuyler
1992Margaret BowmanBarbara FerenzJames May *
Garry “Pops” Sheley *
1993Diane R. Jones *Carla LuchettiPaul Marlett
Phil Mosier
1994Charles BaileyWilliam E. Gordon, Jr.John S. Rathbone
Harry Vizzolini*

Note:  Recipients which have a “+” next to their name received the Silver Fawn Award, the female equivalent during much of the 1970’s. 

      * = deceased

Silver Beaver Recipients of Santa Lucia Council (1935 – 1994)

1935Howard W. Kirtland *Lyle F. Carpenter *
1936A. E. Ruda *
1941Cecil M. Carpenter *J. Franz Wagner *
1942A. L. Chapman
1943Henry T. Bull *William A. Turner *
1944W. B. Howes *R. E. D. Hoyle *
1945Henry Minetti *
1946M. S. WillardD. R. DeChaine *Malcolm Sears
1947Harold C. Goodale *William T. Smith *
1948Wes Baker *Vern Loyd *
1949L. L. Stanley *Don Wright *
1951Ray B. Lyon *
1952Eugene Reese *
1953Cliff Boswell *
1954 Clive Remund, Sr. *
1955Arthur J. Godfrey
1956Bryant R. Kitzman
1957J. Vard Loomis *
1958Gus Appulin *Jack Gooding *
1959Jim Dewar *
1960George Andre *
1961Orville M. Schultz
1962Marvin Hartwig *
1963Harold Bragg *Raymond Willis Buck *
1964Arthur J. Madson *
1965Archie R. McCormick
1966George Wofford
1967Robert E. Smeltzer *
1968Norman F. Jensen *James E. Sverchek *
1969Edison A. French *Harry L. Ovitt
1970William R. Fredman *D. G. Porter *
1971Carl T. DubuyFred E. Lowe
1972John E. Dryden *Kenneth E. Heinsohn *Patricia Jean Phillips * +
1973William E. MurphyFrank R. Peterson *
1974Joan Compton * +Donald J. Kahn, Sr.Theo C. Maino *
1975Walter J. GallowayEugene J. Medzyk
1976James W. Tabb IV
1977Walter P. Schroeder *
1978William E. ComptonR. Dean Robinson
1979Vincent L. Ray
1980Lois Ann GreenallLarry E. Nunes *
1981Myra Oldham
1982Helen HerreraWesley Hiltbrand
1983Albert E. DavisHoward D. Mankins
1984Rosemary Fryer *Warren Sinsheimer
1985Jackie Lee LeverenzMeredith Sanford
1986Robert DoursonEmil L. Mesko
1987Bob Gaster *Kent Wetzel
1988Roger KeepRichard Ochs
1989Frank T. LebensOle K. Viborg
1990J. Dennis Ahearn *Richard Ochs
1991Fred AtheyMichael J. Sanders
1992Randy GenskeWilliam McLane
1993Lee NeidengardMichael M. SalmonJames M. Snowdy
1994David K. AndersonJames E. Brightwell *Lani Chillingsworth
Nancy EversIra “Jack” Hughes *Thomas L. Richards
Katheleen Warfield

Note: Recipients which have a “+” next to their name received the Silver Fawn Award, the female equivalent during much of the 1970’s.

* = deceased

Silver Beaver Recipients from Other Councils Active in our Council

NameYearCouncil
Richard BurckmannButtes Area Council
Robert Carmichael
Glenn Carroll
Donald Cone *1973Stanford Area Council
Theron Freese
Edward “Bud” GirardOld Baldy Council
David Harris *
Herman Hendrickson
Arthur Z. Hirsch *
William Larrson *
Hal Lowery *
Charles Murray
John K. Northrop *
E. J. O’Brien
E. F. “Bud” Reid *
Cleland C. Ross *
Bill Sawyer
Dale Smith1976
Robert V. Spencer
Charles Stevens
Lester R. (Rick) TerBorch1987Ventura County Council
Mario Viscovi1970Southern Sierra Council
Winthrop Vittum *
Joseph Wardlaw
John Wood1991Alamo Area Council
Richard Wright *

 

Translate